Resultater fra følskue 2016

Se herunder de føl der blev udtaget til finalen.


d. 09-08-2016 - 14:25

Finaleføl

Hingsteføl spring

403 Coverstyle e. Cornettino/Carano/Sandro

Avler Laura Frost, Vejen

 

405 Apondio e. Bøgegårdens Gladiola/Bøgegårdens Apollo/Acobat II

Avler Peder Frederiksen, Ribe

 

902 Bøgelys Acrobat e. Bøgegårdens Apollo/Tailormade Stardust/Lavall I

Avler Poul Erik Nielsen, Gredstedbro

 

904 Avalanche Win e. Balou/Heartbeat/Ziwago

Avler Winnie Pedersen, Sønderborg

 

905 Fedets Basto Balou e. Balou/Heartbeat/Leendert

Avler Jens Iver Lund, Tjæreborg

 

909 Dennehey LH e. De Wuidam/Casall/Cassini I

Avler Lene Have Nielsen, Rødekro

 

914 FA Special Edition e. I`m Special De Muze/Quinar/Contago

Avler FA horses v. Frank og Anja Evald, Ribe

 

919 Søndervangs Cromwell e. Crumble/Quidam De Revel/Raimondo

Avler Else og Nis Ravn, Rødding

 

Fløjføl og udtaget til eliteskuet nr. 909

Reserve nr. 904

 

 

Hoppeføl spring

 

400 CC Cirkeline e. Cantolar/Cosmeo/Diamant De Semilly

Avler Carsten Carstensen, Rødekro

 

404 Vesterbæks Donna P e. Bøgegårdens Dicapo/Bøgegårdens Apollo/Temple Wind xx

Avler Nikolaj Sahl Petz, Padborg

 

910 Evercream e. Escapology T/Cosmeo/Diamant De Semilly

Avler Sara Quist, Rødekro

 

913 UN e. Favorit Ask/Cassini I/Caletto I

Avler Sally og Flemming Schultz, Bolderslev

 

915 Cabana F. Damgaard e. Party Dance/Cassini II/Casir Ask

Mia Givskov og Søren Nedergaard, Ribe

 

918 Søndervangs Magna e. Catoki/Cassini II/Raimondo

Avler Else og Nis Ravn, Rødding

 

Fløjføl og udtaget til eliteskuet nr. 918

Reserve nr. 400


 

Hoppeføl dressur

 

426 Roxy e. Era Dark Legend /Richman/First Flair

Avler Svend Aage Lauridsen, Hejls

 

435 Sweet Dream Kilen e. Blue Hors Dreamline/Fly Society xx/Sandro Hit

Avler Åse og Henning Urup, Ansager

 

443 Wasabi Pilekær e. Fürsten Look/Ampere Royal Hit

Avler Tornhøj Dressage ApS, Aabenraa

 

453 Østbjergs Sienna e. Blue Hors Veneziano/Blue Hors Rockefeller/Blue Hors Don Schufro

Avler Østbjerg Holding ApS, Børkop

 

454 Rassing`s Laviè e. Vincent Maranello/L`espoir/Lorentin II

Alver Handelsselskabet ApS, Rødding

 

934 Sensation Pilekær e. Apache/Sir Donnerhall/De Niro

Avler Anne Mette Rossen og Lars Langendorff, Aabenraa

 

938 L`inattendue e. Charmeur/L`Espoir/Carano

Avler Maria Størup, Vejle

 

941 FA Fantastica e.  Dante Weltino/Lauries Crusador xx/Donnerhall

Avler FA-Horses v. Frank og Anja Evald, Ribe

 

947 Kjeldbjergs Liebling e. Blue Hors Don Olymbrio/Blue Hors Don Romantic/Superieur

Avler Mette Hansen og Kim Mark, Vejen

 

948 Gørklintgårds Geisha e. Don Primero/Carano/Leandro

Avler Jørgen Ravn, Holsted

 

949 Kamar`s Equi Noir Hit e. Escolar/De Noir /Sandro Hit

Avler Stald Kamar og Morten Kappel, Christiansfeld

 

963 Gørklintgårds Gracia e. Gørklintgårds Santos/Come Back II/Leandro

Avler Jørgen Ravn, Holsted

 

978 Alby`s J Lo e. Sezuan/Tailormade Temptation/Robin

Avler Stutteri Alby v. Carsten og Hanne Alby, Haderslev

 

980 Cholee e. Tailormade Temptation/Blue Hors Soprano/Blue Hors Hertug

Avler Bodil Ager, Varde

 

984 Abkærs Vienna e. Vilancio/Rosevelt/Olympic Ferro

Avler Emma Isabel Thorhauge, Vojens

 

Fløj og udtaget til eliteskuet nr.  947

Ligeledes udtaget nr. 949

Reserve nr.  984


 

 

Dressur hingsteføl

 

421 Bøgegårdens UN e. Era Dark Legend e. Lionell/Castor

Avler Stina og Jørgen Schmidt, Vollerup

 

432 Dreamy Hit Kilen e. Blue Hors Dreamline /Sandro Hit/Matador

Avler Åse og Henning Urup, Ansager

 

439 Kgs. Hørgaard Fighter e. Freestyle/L`espoir/Laurentio

Avler Laila Roschmann, Stenderup

 

441 Fontain Skovvang e. Fürsten-look/De Noir/Robin

Avler Marie Hedegård Pedersen, Esbjerg

 

450 Whalentin e. Blue Hors St. Schufro/Zonik/Kennedy

Avler Louise Secher Clausen, Varde

 

456 Aalykkes Schokolade e. Blue Hors St. Schufro/De Noir/Michellino

Avler Stutteri Aalykke v. Suzi Fischer Sørensen og Christina Fischer, Vejen

 

932 Alexis – L e. Apache /Blue Hors Romanov/A Jungle Prince

Avler Louise Skovmose, Ulfborg

 

950 Kamar`s Extreme Noir Hit e. Escolar/De Noir/Sandro Hit

Avler Stald Kamar v. Morten Kappel, Christiansfeld

 

953 Stenagers Flavius e. Florenciano/Sandro Hit/Leandro

Avler Bjarne og May-Britt Christensen, Esbjerg

 

959 Goodwill S e. Goldfinger/Blue Hors Romanov/Blue Hors Romancier

Avler Sally-Ann og Flemming Schultz, Bolderslev

 

965 Gørklintgårds Smarties e. Gørklintgårds Santos/Michellino/Roots

Avler Jørgen Ravn, Holsted

 

967 Bøgegårdens UN e. Bøgegårdens Santiago/Bøgegårdens Laurino/Lionell

Avler Stina og Jørgen Schmidt, Bolderslev

 

972 Hyggely`s Surprice e. Bøgegårdens Santiago/Blue Hors Schufro Hit/Dream of Glory

Avler Lena Arnold Sørensen, Tinglev

 

979 Skovgårds Kiki Shaker e. Sunny –Boy/Quaterback/Leandro

Avler Stald Skovgård, Vejen

 

981 Kgs. Hørgaard Tornado e. Tailormade Temptation/Weltmeyer/Blue Hors Don Schufro

Avler Laila Roschmann, Stenderup

 

Fløjføl og udtaget til eliteskuet nr. 967

Ligeledes udtaget nr. 432

Reserve nr. 959